Olet tässä

Etsivä nuorisotyö

Autamme 15-28 -vuotiaita nuoria löytämään oikeat palvelut opiskelun, työn ja toimeentulon tueksi. Etsivät auttavat elämäntilanteen selvittelyssä, käytännön asioiden hoidossa, virastokäynneillä sekä antavat henkilökohtaista ohjausta nuoren toiveen mukaan.

Etsivä työ ei ole tukihenkilötoimintaa vaan ammatillista ohjaustyötä, joka perustuu vapaaehtoisuuteen. Apu on luottamuksellista ja maksutonta.

Toimimme Nuorisokeskus Vingessä Puutarhakatu 2:ssa. Voit tulla paikalle ilman ajanvarausta.

Kontaktin etsivään työntekijään voi ottaa viranomainen, huoltaja tai nuori itse. Voit olla yhteydessä myös, jos olet huolissasi kaveristasi!


Ilmoita meille nuoresta

Ilmoitus Kokkolan Etsivälle nuorisotyölle: Etsivä nuorisotyö ja siihen liittyvä tietojen luovuttaminen edellyttää lähtökohtaisesti nuoren nimenomaista suostumusta. Salassapitosäännösten estämättä nuoren yhteystiedot tulee kuitenkin luovuttaa, jos kyseessä on NUORI, JOKA ALLE 29-VUOTIAANA EI SIJOITU PERUSKOULUN JÄLKEISIIN OPINTOIHIN; KESKEYTTÄÄ AMMATILLISEN KOULUTUKSEN TAI LUKION; TAI JOKA VAPAUTETAAN VARUSMIES- TAI SIVIILIPALVELUKSESTA. (Nuorisolaki 1285/2016 11 §)

TÄSTÄ LINKISTÄ VOIT TÄYTTÄÄ ILMOITUSLOMAKKEEN 

Täytä lomake ja paina lähetä    – lomake on suojattu – 


Anna palautetta

Etsivää nuorisotyötä hallinnoi Kokkolan kaupunki, jossa toimii 4 etsivää nuorisotyöntekijää sekä koordinaattori.

ASIAKASPALAUTE NUORILLE


Mistä apua?

Voit ottaa yhteyttä Etsivään työhön myös sähköpostilla. Niiden kuntien osalta, joissa ei ole etsivää työtä, otetaan yhteyttä kunnan nuorisotoimeen.

Kokkola                                                                                                                                                                                                          etsivatyo(at)kokkola.fi / etunimi.sukunimi(at)kokkola.fi

Pietarsaari, Kruunupyy, Luoto, Pedersöre ja Uusikaarlepyy   
Sari Backlund p. 044 781 6115, sarib(at)aftereight.fi
Camilla Sjöskog p. 044 705 4678 camilla(at)aftereiht.fi
Ida Westerlund p. 044 747 6968, ida(at)aftereight.fi

Kaustinen, Veteli ja Halsua
Tero Puusaari p. 040 652 7488, tero.puusaari(at)veteli.fi 

Toholampi ja Lestijärvi
Pasi Ahlsved p. 040 150 5234,
pasi.ahlsved(at)toholampi.fi  

Perho
Jukka Alahäivälä p.  040 162 2362, jukka.alahaivala(at)perho.com

Kalajoki ja Merijärvi                                                                           Niina Nivala p. 044 469 1764, niina.nivala(at)jelppiverkko.fi 
www.jelppiverkko.fi

Ylivieska, Alavieska ja Sievi
Mari Rättyä p. 044 429 4283
Anita Hyvönen p. 044 488 3321

Kannus
Hanne Ylitalo p. 044 474 5248,  hanne.ylitalo(at)kannus.fi 
Nina Lindvall p. 044 474 5246, nina.lindvall(at)kannus.fi

Haapavesi
Taina Kaarlela p. 044 759 1321, taina.kaarlela(at)jelppiverkko.fi

Oulainen
Minna Rautioaho p. 044 479 3275,
minna.rautioaho(at)jelppiverkko.fi

Nivala
Mikael Vuotila p. 040 713 2026, mikael.vuotila(at)nivala.fi 

Sivun alkuun

Päivitetty 14.8.2019 | Lähetä palautetta | Tulosta