Olet tässä

Etsivä nuorisotyö

Autamme 15-28 -vuotiaita nuoria löytämään oikeat palvelut opiskelun, työn ja toimeentulon tueksi. Etsivät auttavat elämäntilanteen selvittelyssä, käytännön asioiden hoidossa, virastokäynneillä sekä antavat henkilökohtaista ohjausta nuoren toiveen mukaan.

Etsivä työ ei ole tukihenkilötoimintaa vaan ammatillista ohjaustyötä, joka perustuu vapaaehtoisuuteen. Apu on luottamuksellista ja maksutonta.

Toimimme Nuorisokeskus Vingessä Puutarhakatu 2:ssa. Voit tulla paikalle ilman ajanvarausta.

Kontaktin etsivään työntekijään voi ottaa viranomainen, huoltaja tai nuori itse. Voit olla yhteydessä myös, jos olet huolissasi kaveristasi!


Ilmoita meille nuoresta

Ilmoitus Kokkolan Etsivälle nuorisotyölle: Etsivä nuorisotyö ja siihen liittyvä tietojen luovuttaminen edellyttää lähtökohtaisesti nuoren nimenomaista suostumusta. Salassapitosäännösten estämättä nuoren yhteystiedot tulee kuitenkin luovuttaa, jos kyseessä on NUORI, JOKA ALLE 25-VUOTIAANA KESKEYTTÄÄ AMMATILLISEN- TAI LUKIOKOULUTUKSEN. (Nuorisolaki 27.1.2006/72 7c§) 

TÄSTÄ LINKISTÄ VOIT TÄYTTÄÄ ILMOITUSLOMAKKEEN 

Täytä lomake ja paina lähetä    – lomake on suojattu – 


Anna palautetta

Etsivää nuorisotyötä hallinnoi Kokkolan kaupunki, jolla on 3 etsivää työtä tekevää työntekijää, minkä lisäksi 1 etsivistä työskentelee Kokkotyö-säätiöllä. Tiiviillä yhteistyöllä nuoria voidaan joustavasti ohjata myös nuorten työpajatoimintaan.

ASIAKASPALAUTE NUORILLE


Mistä apua?

Voit ottaa yhteyttä Etsivään työhön myös sähköpostilla. Niiden kuntien osalta, joissa ei ole etsivää työtä, otetaan yhteyttä kunnan nuorisotoimeen.

Kokkola                                                                                                                                                                                                          etsivatyo(at)kokkola.fi / etunimi.sukunimi(at)kokkola.fi

Pietarsaari, Kruunupyy, Luoto, Pedersöre ja Uusikaarlepyy
Åsa Lund p. 050 376 5660, asa.lund(at)kokkotyo.fi                      
Sari Kalliosaari p. 044 781 6115, sari(at)aftereight.fi
Måns Aldén p. 044 747 6968, mans(at)aftereight.fi

Kaustisen seutukunta       

Tero Puusaari p. 040 652 7488, tero.puusaari(at)veteli.fi 
Elina Poranen p. 050 579 0184, elina.poranen(at)veteli.fi

Toholampi ja Lestijärvi         

Vuokko Virkkala p. 040 150 5234, vuokko.virkkala(at)toholampi.fi  

Perho                                                                                                                                                        Perho                                                                                                                                                                                                                    Arto Arto Marjala p. 040 162 2362, arto.marjala(at)perho.fi                 

Kalajoki ja Merijärvi                                                                                                                                                                                                     Niina Niina Nivala p. 044 469 1764, niina.nivala(at)jelppiverkko.fi                                                                                                www.jelppiverkko.fi

Ylivieska, Alavieska ja Sievi                                                                                                                                                                                                                

Jaana Mustola p. 044 429 4284, jaana.mustola(at)jelppiverkko.fi
Mari Murto p. 044 429 4283

Kannus                                                                                                                                                                                                                  Hanne Ylitalo p. 044 474 5248,  hanne.ylitalo(at)kannus.fi 
Nina Lindvall p. 044 474 5246, nina.lindvall(at)kannus.fi

Haapavesi
Henna Heikkilä p. 044 759 1321, henna.heikkila(at)jelppiverkko.fi

Oulainen
Minna Rautioaho p. 044 479 321, minna.rautioaho(at)jelppiverkko.fi

Nivala
Taina Koivisto p. 040 344 7317, taina.koivisto(at)nivala.fi


                

                                                                                                     

Sivun alkuun