Öppet hus vecka 41
Hjärtligt välkommen att bekanta dig med verksamheten och kurserna i Karlebynejdens institut under Öppet hus veckan, se listan nedan!
MÅNDAG 9.10.2023
kl. 9.30-12.00 ENGLANNIN JATKOKURSSI 6 – AAMUPÄIVÄ Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
kl. 10.00-13.00 OMPELUN ILOA JA INSPIRAATIOTA * Päivi Makkonen, Institutshuset, Hertta-Maija klassen
Postikorttien valmistusta ompelemalla
kl. 12.30-14.00 ENGLANNIN JATKOKURSSI -EVERYDAY ENGLISH 5 A Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
kl. 11.00-11.45 IKÄIHMISTEN JUMPPA Marjatta Kettula, Jokikylätalo
kl. 13.00-14.00 SAUVAKÄVELY JA LIHASHUOLTO Arja Sikkilä, Roskaruka (Institutets festsal vid dåligt väder)
kl. 14.00-19.30 YKSINLAULU * Kirsi Koivisto, Institutshuset, Folke-klassen
kl. 14.10-15.30 KAHVITELLAAN ENGLANNIKSI (60+ikäisille) Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
kl. 15.30-19.00 VIULUNSOITTO * Saara Passoja, Kirkonkylän koulu, Kälviä
kl. 17.00-18.15 SÄHKÖSOPIMUKSET JA SÄHKÖNHINNAN MUODOSTUMINEN
Maksuton luento, Ilmoittaudu luennolle
Kokkolan suomalainen lukio, luokkatila Torikatu 41 A
Keski-Pohjanmaan energianeuvoja, energiatekniikan DI, Miika Huhtala
Käytännönläheistä tietoa erilaisista sähkösopimuksista ja opit valitsemaan itsellesi hyvän
sähkösopimuksen. Opit myös hieman siitä, miten sähkön hinta muodostuu. Näin voit
ajoittaa kulutuksesi edullisiin ajankohtiin.
kl. 17.00-18.50 SUOMEN ALKEISKURSSI Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
kl. 17.00-19.15 TAITOPAJA KOKKOLA – opi tekemään ryijysolmu! Tuija Isopahkala, Taito Keski-Pohjanmaa
kl. 17.30-20.30 OMPELE FERESI TAI KANSALLISPUKU * Mervi Annala-Väisänen, Institutshuset Hertta-klassen
kl. 18.00-21.00 KERAMIIKKA Anne Saunamäki, Lohtajan koulu
kl. 18.00-21.00 MÅNDAGSKERAMIK, FORTSÄTTNINGSKURS Merja Pohjonen, Konsthuset Renlund, stensidan, keramiksalen
TISDAG 10.10.2023
kl. 10.30-13.00 AJATUKSET KUVIKSI 1 – MAALAUS Tiina Granholm, Taidetalo Renlund kivipuoli, maalaussali
kl. 12.30-13.45 HUOLEHDI MUISTITERVEYDESTÄ Pirjo-Riitta Varila, Institutshuset, Helmi-klassen
kl. 14.00-14.45 IKÄIHMISTEN JUMPPA Marjatta Kettula, Marttilan koulu, Kälviä
kl. 16.00-17.30 YKSINLAULU * Kirsi Koivisto, Veikko Vionojan koulu, Ullava
kl. 17.00-19.15 NEULE 2 Anniina Juuti, Taito Keski-Pohjanmaa
kl. 17.30-20.30 PITSINNYPLÄYS * Mervi Annala-Väisänen, Institutshuset Hertta-klassen
kl. 17.45-19.15 LAULUYHTYE KORIAT * Kirsi Koivisto, Veikko Vionojan koulu, Ullava
kl. 17.45-20.45 GRAFIIKKA Eeva Huotari, Taidetalo Renlund kivipuoli, grafiikkapaja
kl. 18.00-21.00 KOKKOLAN NAISLAULAJAT Reeta Hynninen, Institutshuset, festsalen
kl. 18.00-20.15 TEATTERIKURSSI PYSTYMEHTÄ Katja Hakala, Rahkosen Nuorisoseura
kl. 18.45-20.45 PIIRUSTUS JA MAALAUS – YHDISTELLEN Tiina Granholm, Taidetalo Renlund kivipuoli, maalaussali
kl. 18.45-21.15 TIISTAIKERAMIIKKA Irma Jylhä, Taidetalo Renlund, kivipuoli, keramiikkapaja
kl. 18.30-20.45 KUDONTA / Alaviirre * Tiina Roukala, Alaviirteen nuorisoseura
kl. 19.00-20.30 MIESTEN LIIKUNTA Heikki Sinko, Marinkaisten koulu, sali, Lohtaja
ONSDAG 11.10.2023
kl. 10.00-13.00 KERAMIKMORGON / KERAMIIKKA-AAMU Merja Pohjonen, Konsthuset Renlund, stensidan, keramiksalen
kl. 10.00-13.00 OMPELE UUTTA JA UUDISTA VANHAA, päiväkurssi * Päivi Makkonen, Institutshuset, Hertta- Maija klassen. Postikorttien valmistusta ompelemalla.
kl. 10.00-13.00 GRAFIIKAN PÄIVÄKURSSI Marianne Kaustinen, Taidetalo Renlund kivipuoli, grafiikkapaja
kl. 14.00-17.00 ENTISÖINTI JA VUOLEVA VEISTÄMINEN * Asko Muilu, Kokkolan suomalainen lukio
kl. 14.00-19.30 YKSINLAULU * Kirsi Koivisto Kirkonkylän koulu, Kälviä
kl. 15.30-17.45 KUDONTA / Lohtaja * Tiina Roukala, Lohtajan kivikoulu
kl. 17.30-20.30 OMPELE UUTTA JA UUDISTA VANHAA, iltakurssi * Päivi Makkonen, Institutshuset, Hertta-Maija klassen. Postikorttien valmistusta ompelemalla.
kl. 17.30-20.30 KUVANVEISTO* Kaija Kontulainen, Puuhatalo, Ykspihlaja
kl. 17.30-20.00 HUILUNSOITTO * Sara Laakkonen, Kirkonkylän koulu, Kälviä
Kl. 17.45-18.45 STYRKETRÄNING MED KONDITIONSMASKINER Marina Kulla, Såka byagård
kl. 18.00-19.00 POWERYOGA * Lilli Kastrén, Öja Byacenter
kl. 18.00-21.00 AKUSTISEN KITARAN VALMISTUS * Antti Harinen, Hollihaan koulu/teknisen työn luokka
kl. 18.00-21.00 VAHVISTIMEN RAKENNUSPAJA / ELEKTRONIIKKA* Hannu Hotakainen, Kiviniityn koulu/tekn. työn lk
kl. 18.00-20.15 SÄHKÖKITARAN VALMISTUS* Jarkko Isohanni, Isokylän koulu, tekn. työn luokka
kl. 19.00-20.15 FITNESS YOGA * Lilli Kastrén, Öja Byacenter
TORSDAG 12.10.2023
kl. 9.30-12.00 STEPPING STONES 2 Sixten Sandström, Institutshuset, Katri-klassen
kl. 12.30-15.00 AJATUKSET KUVIKSI 2 – PIIRUSTUS JA MAALAUS Tiina Granholm, Taidetalo Renlund, kivipuoli, maalaussali
kl. 13.45-14.00 SENJORIINAT Rakel Solvin, pieni konsertti/liten konsert, Institutshuset festsalen
kl. 15.00-16.00 LÄTT YOGA * Lilli Kastrén, Konsthuset Renlund, trädelen, danssalen
kl. 15.15-19.15 YKSINLAULU * Kirsi Koivisto Kirkonkylän koulu, Lohtaja
kl. 17.00-20.00 KANKAANKUDONTA KOKKOLA saa seurata ja kankaanrakentamiseen voi myös osallistua, Taito Keski-Pohjanmaa
kl. 17.00-19.15 STICKA TRÖJOR OCH STRUMPOR (ruotsi/suomi, opetus ruotsi) Annika Roos, Taito Keski-Pohjanmaa
kl. 17.00-18.50 SUOMEN MESTARI 1 ALKEISKURSSI Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
kl. 17.30-20.30 KUVANVEISTO* Kaija Kontulainen, Entinen kunnantalo, Kälviä
kl. 18.30-21.00 TORSTAIKERAMIIKKA Irma Jylhä Taidetalo Renlund, kivipuoli, keramiikkapaja
kl. 18.00-21.00 SUKUTUTKIMUKSEN TEEMAILLAT – JATKOKURSSI Raija Koski, Institutshuset, Evald-klassen
kl. 18.30-19.30 NAISTEN KUNTOJUMPPA Minna Ihanainen, Lohtajan Maininki – monitoimihalli
kl. 19.00-20.30 ENGLANTI ALKEET – EVERYDAY ENGLISH 1 Lilli Kastrén, Institutshuset, Matti-klassen
FREDAG 13.10.2023
kl. 9.30-12.00 KÄSITYÖKURSSI SENIOREILLE – VIRKKAA KIRJOVIRKKAUKSELLA PALA Taito Keski-Pohjanmaa
LÖRDAG 14.10.2023
kl. 10.00-13.00 KERAMIIKKAKALAASIT Merja Pohjonen, Fästäämö, Kälviäntie 39, Kälviä
kl. 10.00-14.30 KIRJOITTAJAKURSSI Katja Hakala, Institutshuset, Matti-klassen