Hyppää sisältöön
Tänä talvena ei lumitilanne ole hiihtäjille suopea. Kuva vuodelta 2019.

Vähäluminen alkutalvi vaikuttaa hiihtomahdollisuuksiin

Tämän talven luonnonlumia on Kokkolassa odoteltu innolla. ”Poikkeuksellisen vähäluminen talvi on vaikuttanut hiihtolatujen tekemiseen”, toteaa liikuntapalvelujen johtaja Lotta Nyqvist. Tälle talvelle varattu tykkilumi on riittänyt kilometrin mittaiseen ensilumenlatuun. Vapaaehtoisen latumaksun maksamisinto ei ole yltänyt viime talven lukemiin.

Lisää latuja pystytään avaamaan, mikäli luonnonlunta sataa riittävästi. Myös jäälatuja tehdään Vanhansatamanlahdelle heti, kun lumitilanne sallii.

”Luistimille pääsee kuitenkin kaikilla Kokkolan luistelukentillä”, toteaa liikuntapaikkojen työnjohtaja Markku Kaunisvesi. Perinteisten kenttien lisäksi käytössä on Ykspihlajan kentän juoksuradalle jäädytetty 400 metrin matkaluistelurata.

”Vaikka latuja vielä odotellaankin, metsäpoluilla ja reiteillä pääsee tänä talvena liikkumaan poikkeuksellisen laajasti kävellen tai pyöräillen”, vinkkaa Kaunisvesi. ”Ilman suksia voi kulkea kaikilla reiteillä, mikäli niille ei ole tampattu latupohjaa.”

Liikuntapalvelut ovat varautuneet myös tulevan talven 2026–2027 ensilumenlatuun tykittämällä ja varastoimalla säilölunta.