Uuden ohjelmiston käyttöönoton vuoksi kirjastopalveluihin tulee noin kahden viikon käyttökatko.
- Kaikki kirjastojen palvelut kuten lainaus, palautus, varaaminen ja omatoimikirjastot ovat pois käytöstä 21.5.–2.6.2026.
- Anders Finna -verkkokirjasto on pois käytöstä 20.5.–10.6.
Valtakunnallinen e-kirjasto palvelee tauon aikana
Kirjastojen e-aineistopalveluista eivät ole käytössä Cineast, Naxos eikä PressReader. Nämä palvelut toimivat kirjastokortilla, jolla todennetaan asiakkuus. Valtakunnallinen e-kirjasto on käytössä myös sulun ajan, sillä e-kirjastoon kirjaudutaan vahvalla tunnistautumisella eikä kirjastokortilla.
Nouda varaukset ja lainaa aineistoa riittävästi
Lähempänä järjestelmänvaihdosta lainojen eräpäivä muutetaan automaattisesti pidemmäksi siten, että se ylittää kirjastojen käyttökatkon. Kirjastojen asiakkaita muistutetaan noutamaan varaukset ennen sulkua ja lainaamaan riittävästi aineistoa sulun ajaksi.
Kirjasto tiedottaa lisää toukokuussa
Osa Anders-kirjastoista on suljettu käyttökatkon aikana kokonaan ja osa on auki rajoitetusti esimerkiksi siten, että lehtisali on käytössä tiettyinä kellonaikoina. Kirjastot tiedottavat aukioloistaan ja palveluistaan omilla kanavillaan toukokuussa. Kokkolan kirjaston tiedotteet löydät verkkosivulta kokkola.fi/kirjasto sekä Facebookista Kokkolankaupunginkirjasto ja Instagramista @kokkolankaupunginkirjasto.
Anders-kirjastot eli Halsuan, Kannuksen, Kaustisen, Kokkolan, Lestijärven ja Toholammin kirjastot ottavat kesäkuussa käyttöön Axiell Finland Oy:n uusimman kirjastojärjestelmän Qurian. Muutoksen taustalla ovat nykyisen järjestelmän rajoitukset ja tarve kehittää kirjaston palveluja. Quria tukee uusimpia kansallisia sekä kansainvälisiä kirjastoalan vaatimuksia ja se on käytössä useissa kirjastoissa Suomessa ja Euroopassa.