Hyppää sisältöön
Kuvassa pöytä jossa kukat ja erilaisia palkintoja menestyneille urheilijoille

Palkitsemiset

Menestyneiden urheilijoiden huomioiminen

Kokkolan liikuntapalvelut huomioi vuosittain kokkolalaisia menestyneitä urheilijoita. Palkinnon voi saada kaupungissa toimiva urheiluseura tai sen jäsen. Palkittavan urheilijan tulee olla kilpailuhetkellä kirjoilla Kokkolassa.

Urheiluseuroja pyydetään ilmoittamaan ko. vuonna saavutetut Suomen mestaruudet, yleisten sarjojen SM-mitalistit sekä ehdotukset kunniapalkittavista ja vuoden valmentajasta/ -seuratoimijasta liikuntatoimistoon 15.11.2021 mennessä sähköpostilla osoitteeseen liikunta@kokkola.fi.

Päätökset palkitsemisista tekee sivistyslautakunnan valitsema palkitsemistyöryhmä urheiluseurojen antamien esitysten pohjalta. Palkitsemistyöryhmällä on oikeus palkita myös muulla tavoin esille tulleista saavutuksista. Urheiluseuroilta pyydetään esitykset marraskuussa ja palkitsemisjuhla järjestetään joulukuussa.

  • Vuoden valmentajavalinnat
    – liikuntapalvelujen palkitsemisohjeen mukaan henkilö voidaan valita vain kerran vuoden valmentajaksi

    2020     Janne Viitanen, Kokkolan Kipinä
    2019     Peter Björkroth, Gamlakarleby Idrottsförening – GIF
    2018     Jarmo Korhonen, Kokkolan Palloveikot, edustus -KPV
    2017     Jukka-Pekka Kinnunen, Nibacos Kokkola
    2016     Mari-Ilona Isoaho, Kokkolan Uimaseura – KUS
    2015     Mats Finne, Kokkolan Jymy
    2014     Marko Kiviniemi, Achilles
    2013     Tommi Tiilikainen,Tiikerit
    2012     Timo Kultalahti, Kokkolan Työväenurheilijat – KTU ja Håkan Nyman, Gamlakarleby Bollklubb – GBK
    2011     Lisbeth Sorvisto, Kokkolan Urheiluratsastajat
    2010     Matti Försti, Kokkolan Tiikerit ry
    2009     Timo Kivinen, Lohtajan Veikot
    2008     Risto Willman, Kokkolan Palloveikot naiset
    2007     Elina Myöhänen, Kokkolan Tennisseura
    2006     Leif Tuomisalo, Coccola Pin Strikers – CPS
    2005     Sari Korri, Kokkolan Uimaseura – KUS
    2004     Risto Koski  ja Asko Haapaniemi, Kokkolan Veikot
    2003     Timo-Jaakko Puronaho, Kokkolan Veikot
    2002     Tommi Linna, Kokkolan Golf
    2001     Juhani Rantamäki, Kokkolan Uimaseura – KUS
    1999     Timo Virolainen, Kokkolan NMKY
    1998     Pekka Tiittanen, Kokkolan Veikot
    1997     Tom Andtbacka, Gamlakarleby Idrottsförening – GIF
    1996     Håkan Prest, Gamlakarleby Idrottsförening – GIF
    1995     Michael Käld, Gamlakarleby Bollklubb – GBK
    1994     Hannu Vallin, Ykspihlajan Reima
    1993     Reijo Linna, Kokkolan Golf
    1992     Pertti Kotomäki, Kokkolan Jymy
    1991     Reino Hakola, Kokkolan Työväen Urheilijat
    1990     Aili Kauppinen, Kokkolan Veikot
    1989     Tapio Raatikainen, Kokkolan Pallo Veikot
    1988     Henrik Björkgren
    1987     Tapani Runnakko ja Maria-Liisa Tuomisto
    1986     Heikki Lumme ja Antti Ylimäki
    1985     John Holmbäck ja Eero Lumppio
    1984     Esko Ojala ja Tapani Ruotsala
    1983     Juhani Jäntti ja Matti Suhonen
    1982     Ahti Seppelin ja Antti Jyrinki
    1981     Juhani Sundberg ja Toivo Heinonen
    1980     Risto Mäenpää ja Heikki Viitasaari
    1979     Bengt Hellsten ja Lars Sorvisto
    1978     Henrik Nyman ja Veikko Rantanen
    1977     Antero Pallaspuro ja Kristian Kankkonen
    1976     Leo Saario ja Reijo Paavolainen
    1975     Jarl-Erik Wikström ja Reino Sarlin
    1974     Esa Kujala ja Simo Kataja-Aho
    1973     Aimo Kerola

     

  • Vuoden seuratoimijavalinnat
    – liikuntapalvelujen palkitsemisohjeen mukaan henkilö voidaan valita vain kerran vuoden seuratoimijaksi

    2020     West Coast Discgolfers
    2019     Sanna Vähäkangas, Kokkolan Jymy
    2018     Erkki Ahtiainen, Kokkolan Veikot
    2017     Sanna Harjunpää, Keski-Pohjanmaan Koirakilta
    2016     Pekka Boren, Ruotsalon Metsästysyhdistys
    2015     Kirsi Flinck, Kokkolan Taitoluistelijat
    2014     Bo-Erik Sandkulla, Kokkolan Veikot
    2013     Janne Heikkilä, Kokkolan Tiikerit ja Kokkolan Latu
    2012     Gamlakarleby Segelförening, GSF
    2011      Heli Vierimaa-Erkkilä, Lohtajan Veikot
    2010     Kälviän Tarmo
    2009     Kokkolan Suunnistajat
    2008     Veijo Isopahkala, Jousiammuntaseura Kokkolan Achilles
    2007     Olli Yrjänä, Kokkolan Keilailuliitto
    2006     Heikki Juvonen, Ykspihlajan Reima
    2006     Kokkolan Golf
    2005     Heikki Haapala, Kokkolan Veikot
    2004     Erkki Karri, Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura
    2003     Rainer Finnilä, Gamlakarleby Idrottsföreningen ja Markku Piispanen, Kokkolan Palloveikot
    2002     Esko Hyyrönmäki, Ykspihlajan Reima
    2001     Kristiina Salo, Kokkolan Veikot
    2000    Kokkolan Veikot ry ja Gamlakarleby Idrottförening
    1999     Eero Juola, Kokkolan Suunnistajat
    1998     Pirjo Urpilainen, Kokkolan Jymy
    1997     Per-Erik Wikström, Ykspihlajan Reima
    1996     Pertti Laatikainen, Kokkolan NMKY
    1995     Leila Niinikoski, Kokkolan Veikot
    1994     Jorma Finnilä, Kokkolan Uimaseura
    1993     Matti Hourula, Ykspihlajan Reima
    1992     Leena Marjusaari, Kokkolan Veikot
    1991     Urpo Vanhakangas, Kokkolan Jymy
    1990     Bo-Henry Simell
    1989     Jan Maura
    1988     Maiju Niemi
    1987     Esko Salo ja Toivo Niemi
    1986     Antero Lumme ja Stina Rosengård
    1985     Eila Pohjonen ja Måns Åkerblom
    1984     Sven Nygård ja Eino Päivärinta
    1983     Onni Pilvilampi ja Lars-Erik Stenfors
    1982     Gunvor Ahlsko ja Artturi Suomela
    1981     Rainer Laakso ja Marja-Terttu Ahola
    1980     Allan Nylen ja Heimo Aro
    1979     Kalle Nurmi ja Jouko Myllymäki
    1978     Jarl Nylen ja Pekka Pohjola
    1977     Eino Mäenpää ja Väinö Paavolainen
    1976     Esko Savolainen ja Olavi Nyrhinen
    1975     Sara Kultala ja Katri Grönroos
    1974     Anja Auvinen ja Paavo Runnakko
    1973     Ahti Luokkala ja Väinö Luokkala