Fortsätt till innehållet

Bokbussens tidtabell på vintern

Tidtabell 23.8.2021 – 31.5.2022

OBS! Förändringar i bokbussens tidtabell hösten 2021.

Obs! Bokbussen kör inte under höstlovet 18 – 22.10.2021.

Tidtabellen för onsdagar och torsdagar ändrar. Hållplatserna Yxpila Mjölkvägen / Kärngränd och Sältisbackavägen 13 avslutas.

Måndag

12.30-12.45   Emeliehemmet, Sjukhusgatan 11 (en gång per månad)
12.30-12.45   Villa Lunden, Kyrklundsgatan 19 (en gång per månad)
13.30-13.45   Rytibackens förskola, Hintsevägen 1
13.55-14.10   Halkokari, Lottelundsvägen / Amorvägen
14.15-14.35   Halkokari daghem, Sundhagsvägen 23
14.45-15.10   Ulkometsä daghem, Utskogsvägen 1
15.20-15.35   Halkokarivägen 20 (skola)
16.05-16.20   Månvarvet / Mångränden
16.25-16.40   Lillrytivägen / Rytiliden
16.45-17.05   Rytibacken, Videvägen, ekopunkt
17.10-17.30   Halkokari, Tonsättarevägen 18
17.35-18.00   Halkokari, Druvvägen / Vingårdsvägen
18.05-18.20   Halkokari, Kompassvägen / Halkokarivägen
18.25-18.40   Halkokari, Kanaanslandsvägen / Storsegelvägen

Tisdag

11.45-12.15   Torkinmäki skola (jämna veckor) (skoltid)
11.40-12.10   Halkokari skola (udda veckor) (skoltid)
12.25-12.45   Daghemmet Tjärbrännaren (jämna veckor) (skoltid)
12.15-12.45   Hållhagens skola (udda veckor) (skoltid)
13.30-13.50   Hakalax daghem, Runebergsgatan 25-27
13.55-14.15   Kotimetsä daghem, Runebergsgatan 62
14.20-14.35   Gunellsstigen / Råvägen
14.40-15.00   Storkisbackens daghem, Hagagatan 24
15.35-16.05   Kulibacksvägen, ekopunkt
16.10-16.25   Skogsbärsvägen / Lingonvägen
16.30-16.50   Björnstråket / Björnringen 2
17.00-17.15   Kaustar, Måsalavägen 7
17.20-17.40   Svedjeröksvägen, ekopunkt
17.45-18.15   Rivägen / Bodvägen
18.25-18.40   Ventus, Hemgårdsvägen 8

Onsdag 1 – udda veckor

11.50-12.15  Såka skola, Gamla Skrabbvägen 15 (skoltid)
12.30-12.45   Attendo Hakalahti, Ilkkavägen 1
13.30-13.55  Vinge daghem, Roosgatan 9
14.45-15.15   Lidsle, Söderbackavägen/ Lidslevägen
15.30-15.55   Yxpila, Lahdenperävägen / Gräddvägen
16.15-16.45   Högsved, Högsvedsvägen / Juukkovägen
16.55-17.20   Linnusperä, Stortåget 22
17.40-18.05   Öja, Djupsund, Hagafolksvägen 3
18.20-18.40   Yxpila sportplan, Lemminkäinengatan / Louhigatan

Onsdag 2 – jämna veckor

8.45-9.35        Yxpila skola +  daghem, Pottstrandsvägen 15
9.50-10.20     Storby skola, Broändavägen 12
10.30-10.50   Villa skola, Vingegatan 18
11.30-11.50    Pikiruukki daghem, Beckbruket
11.55-12.15   Daghemmet Trivselvrån, Folkskolegatan 9
12.25-12.45   Pikiruukki språkbad / Daghemmet Keltaviiri, Falandersgatan
13.30-13.45   Lastenkammari, Granbacken, Movägen 2
13.50-14.10  Kyrkbackens daghem, Ventusvägen 27
14.20-14.40   Daghemmet Keltaviiri, Mariegatan 8
14.45-15.05  Mariegatans skola, Mariegatan 16 L 2

Torsdag 1  – udda veckor

10.30-10.45   Majakka Ventus, Kärrvägen 1 (en gång per månad)
11.40-12.00   Villa skola, Vingegatan 18 (skoltid)
12.25-12.45   Älvdalens skola, Älvdalsvägen 6 (skoltid)
13.30-13.55   Storby daghem / förskola, Broändavägen 12
14.05-14.30   Tullåsens daghem, Libecksgatan 32
14.40-15.00   Raxovägen 16
15.30-15.50   Hangas, Flyttblocksvägen
15.55-16.15   Granbacken, Skogshöjdsvägen / Granrisvägen
16.20-16.40   Tjäruholmsvägen 34
16.50-17.10   Tullbacken, Vingervägen
17.20-17.45    Halkokari, Utskogsvägen 9
17.50-18.20   Halkokari, Utskogsstigen 25

Torsdag 2 – jämna veckor

11.40-12.30   Storby skola, Broändavägen 12 (skoltid)
12.30-12.45   Storby skola, specialklasser, Broändavägen 12 (skoltid)
13.30-13.55   Storby daghem / förskola, Broändavägen 12
14.05-14.30   Tullåsens daghem, Libecksgatan 32
14.50-15.10   Såka, byagården
15.15-15.30   Mesibacka, Mesibackavägen 49
16.15-16.30   Granbacken, ekopunkt, Skogshöjdsvägen / Småskogsvägen
16.35-16.50   Granbacken, Skogshöjdsvägen / Svampvägen
16.55-17.15   Hangas, Vänderrotsvägen / Gullrisvägen
17.20-17.40   Blåbärsbacken, Harsyrevägen / Rävfarmsvägen
17.55-18.15   Strandskatevägen 25-27
18.20-18.40   Beckbruket, Beckvägen

Fredag 1 – udda veckor skoltid

8.50-  9.35     Ruotsalo daghem + skola,  Ruotsalo byväg 72
9.50-10.30     Peltokorpi skola, Peltokorventie 371
11.20-12.05   Öja daghem + Öja skola, Öjavägen 454
12.25-12.45   Storby skola, Broändavägen 12

Fredag 2 – jämna veckor skoltid

8.45-  9.05     Svenska daghemmet, Västra kyrkogatan 47
9.10-  9.40     Chydenius skola, Anders Chydeniusgatan
9.50-10.10     Kaustar daghem, Svedjevägen 5
10.15-10.40   Kaustar skola + förskola, Kaustarvägen 13
11.15-12.00   Rytibackens skola, Rytivägen 16