Fortsätt till innehållet

Bildnings­nämnden

Bildningsnämnden är ett organ som beslutar om principer och drar upp bildnings-, kultur-, ungdoms- och idrottspolitiska riktlinjer med hänsyn till språkgruppernas lagenliga och likvärdiga behov.

Verksamhetsområdet för Karleby stads bildningsnämnd omfattar småbarnspedagogik, förskoleundervisning, grundläggande utbildning, allmänbildande utbildning på andra stadiet, annan allmänbildande utbildning på andra stadiet, fritt bildningsarbete, grundläggande konstundervisning samt kultur-, ungdoms-, musei-, biblioteks- och idrottstjänster.

Enligt förvaltningsstadgan uppdelas bildningsnämnden i undervisningstjänsters finska och svenska sektion. Sektionerna leder nämndens serviceverksamhet och svarar för produktionen av tjänster för sin egen språkgrupp enligt verksamhetsstadgan. Skolornas direktioner lyder under sektionerna.

Medlem, suppleant

Sari Innanen, ord (C), Haasala Outi
Puurula Juha, viceord (Saml), Suonperä Sirpa
Markus Anttila, medlem (C), Reeta Savola
Petri Tofferi, medlem  (C), Pekka Pudas
Esa Mård, medlem (SDP), Marko Orava
Pirjo Urpilainen, medlem (SDP), Linda Boberg-Santala
Camilla Wikman, medlem (RKP), Heidi Kuikka
Anne Peltomaa, medlem (KD), Hanna-Lea Ahlskog
Pekka Leppälä, medlem (Sannf), Timo Pajunpää
Virpi Karhu, medlem (VF), Kauko Niemi

Stadsstyrelsens representant Sirpa Orjala (SDP)

Sammanträdestider

  • 23.3.
  • 20.4.
  • 18.5.
  • 8.6.

Sektionerna sammanträder vid behov

  • Finska sektionen har till uppgift att i fråga om de finska undervisningstjänsterna sörja för de uppgifter som inte har ålagts bildningsnämnden.

    Sektionernas särskilda uppgifter är att:

    – lägga fram förslag till bildningsnämnden om service- och resursbehoven, läroplaner och språkprogrammet vilka gäller finska undervisningstjänster.

    – göra upp serviceområdets förslag till verksamhetsutvärdering och budget samt förslag till verksamhetsplan enligt givna principer.

    – godkänna dispositionsplanerna för grundskolornas och gymnasiets serviceområden enligt de grunder som fastställts av bildningsnämnden.

    – fatta besluta om elevupptagningsområden inom grundläggande utbildning och grunderna för elevupptagning till sekundär skola samt anvisa elevernas närskola och besluta varje läsår om elevplacering.

    – godkänna verksamhetsplanen för morgon- och eftermiddagsverksamhet inom grundläggande utbildning enligt de principer som fastställts av bildningsnämnden,

    – besluta om avstängning av en elev eller studerande för viss tid.

    – för finska undervisningstjänsters del välja ledamöter i grundskolornas och gymnasiets direktioner.

     

    Medlem, suppleant

    Esa Mård, pj (SDP), Marko Orava
    Sari Innanen, vpj (Kesk.) Outi Haasala
    Petri Tofferi, jäsen (Kesk.), Pekka Pudas
    Markus Anttila, jäsen (Kesk.), Reeta Savola
    Pirjo Urpilainen, jäsen (SDP), Marjo Salmi
    Juha Puurula, jäsen (Kok.), Sirpa Suonperä
    Irma Kemppainen, jäsen (PS), Pekka Leppälä
    Virpi Karhu, jäsen (Vas.), Kauko Niemi

    Stadsstyrelsens representant Sirpa Orjala (SDP)

  • Sektionernas uppgift är att för sin egen språkgrupps del utföra de uppgifter som inte anges som bildningsnämndens uppgifter.

    Sektionernas särskilda uppgifter är att:

    – lägga fram förslag till bildningsnämnden om service- och resursbehoven, läroplaner och språkprogrammet vilka gäller svenska undervisningstjänster.

    – göra upp serviceområdets förslag till verksamhetsutvärdering och budget samt förslag till verksamhetsplan enligt givna principer.

    – godkänna dispositionsplanerna för grundskolornas och gymnasiets serviceområden enligt de grunder som fastställts av bildningsnämnden.

    – fatta besluta om elevupptagningsområden inom grundläggande utbildning och grunderna för elevupptagning till sekundär skola samt anvisa elevernas närskola och besluta varje läsår om elevplacering.

    – godkänna verksamhetsplanen för morgon- och eftermiddagsverksamhet inom grundläggande utbildning enligt de principer som fastställts av bildningsnämnden,

    – besluta om avstängning av en elev eller studerande för viss tid.

    – för svenska undervisningstjänsters del välja ledamöter i grundskolornas och gymnasiets direktioner.

    Medlem, suppleant

    Camilla Wikman, ordf. (C), Carola Myllykangas
    Anne Peltomaa, viceordf (KD), Hanna-Lea Ahlskog
    Leif Jakobsson, medlem (SFP), Jan-Ove Nyman
    Heidi Kuikka, medlem (SFP), Sarah Tiainen
    Mikael Hagström, medlem (C), Erik Brännbacka
    Linda Boberg-Santala, medlem (SDP), Jesper Sundström
    Fredrik Flinck, medlem (KD), Lazarus Noon
    Max Björkskog, medlem (Saml), Hannele Winter

    Stadsstyrelsens representant Marlén Timonen (SFP)